Hakkımızda
Denizli
Blog
Kayıt Ol
Giriş
İade Koşulları

Değerli Müşterimiz,
Aşağıdaki bilgiler dengizli.com üzerinden satın aldığınız ürünlerde bir sorun olması ya da aldığınız ürünün ihtiyaçlarınızı karşılamaması durumunda iade prosedüründe izlemeniz gereken yolu göstermektedir.
www.dengizli.com üzerinden yapılan satışlar, " Uzaktan Satışlar " sınıfına girer ve "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun" ile "Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği "nin hükümlerine tabidir. Satın alınan ürünlerin iade edilmesi konusundaki hususlar da bu Kanun ve Yönetmeliğin kapsamında değerlendirilmelidir.
Sipariş ettiğiniz ürünü teslim aldıktan sonra herhangi bir nedenden dolayı iade etmek istediğinizde izlemeniz gereken yol ve bilmeniz gerekenler şu şekildedir:
Siparişinizin size ulaştığı günü takip eden on dört gün içerisinde iade talebinizi ve ürünle ilgili probleminizi info@dengizli.com adresine e-mail ile bildirmeniz ve ürünü teslimat tarihinden itibaren on dört gün içerisinde dengizli.com’a geri göndermenizi rica ediyoruz. On dört günü aşan bildirimlerde maalesef iade kabul etmiyoruz. İade edeceğiniz ürünü eksiksiz orijinal paketi hasar görmemiş, kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle, sipariş numarası ve dengizli.com’un doğru adresini içerecek şekilde geri göndermeniz gerekmektedir.
İade edeceğiniz ürünü orijinal faturasıyla birlikte iade etmeniz gerekmektedir (Aksi halde iadeniz işleme alınmayacaktır). Eğer ürünün faturası kurumsal ise, iade işlemi için kurumun düzenlemiş olduğu, kargo payı dahil edilmeden, 'Ürün Birim Fiyatı KDV' şeklinde kesilmiş bir 'İADE FATURASI' ile birlikte göndermeniz gerekiyor. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadelerini 'İADE FATURASI' kesilmediği takdirde tamamlayamadığımızı da bilmeniz gerekmektedir.
İade edeceğiniz ürünü paketi hasar görmemiş, kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle dengizli.com’un doğru adresini içerecek şekilde geri göndermeniz gerekmektedir.
Ürünün kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları bize iade ettiğiniz paketin içinde eksiksiz ve hasarsız bir şekilde bulunmalıdır. Hediye verilen promosyonlu, kampanyalı ürünler de orijinal paketleri ile birlikte geri gönderilmelidir.
İade edeceğiniz ürünü, anlaşmalı şirketimiz ARAS KARGO ile karşı ödemeli olarak Başoğlan Çınar Tur.Tic.Tar.Aky.İnş.Mim.Müh.İth.İhr.Ltd.Şti.’nin doğru adresini Dengzili.com, Eski Aydın Yolu 9.km, Kokarhamam mevkii Sarayköy / Denizli/ Türkiye içerecek şekilde geri göndermeniz gerekmektedir. Ürünü gönderirken lütfen ………no’lu Firma Kodumuzu belirtmeyi unutmayınız. Talebiniz dengizli.com ekibi tarafından işleme alınarak en kısa zamanda bilgi verilecektir.
Aras Kargo dışında herhangi başka bir kargo şirketi ile ürün iadesi yapılması halinde kargo ücreti gönderen tarafından karşılanmalıdır. Ürünün Aras Kargo dışında başka bir kargo şirketi vasıtası ile iade edilmesi halinde kargo bedeli Başoğlan Çınar Tur.Tic.Tar.Aky.İnş.Mim.Müh.İth.İhr.Ltd.Şti. tarafından karşılanmayacaktır. Bu husus 06.03.2011 tarihli 27866 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ‘Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümlerine aykırılık teşkil etmeyecektir.
İadenizi onaylamadan önce ürünle alakalı inceleme "iade birimimiz" tarafından gerçekleştiriliyor. Sorunlu olduğuna kanaat getirilen ürünler gerekli durumlarda markanın, ürünün yetkili servisine ya da tedarikçi firmaya ya da üreticisine teste gönderiliyor ve iade onayı buradan gelen karara dayanarak veriliyor. İade etmek istediğiniz ürünün kusurlu olması durumunda, iadeniz onaylanacak ve kredi kartınızdan çekilen tutar veya hesabımıza havale/eft yapmış olduğunuz tutar hesabınıza yatırılacaktır.
İadeniz onaylanmasının ardından size iadeniz ile ilgili durum bilgisini mail ile bildiriyor ve ürün bedelinizin geri ödemesini yapıyoruz. İade onaylandığında ürün ücreti yasal süre olan 10 iş günü içerisinde iade edilir. Bu süre dengizli.com’un ürünü teslim alması ile başlar. Ödemeyi havale/eft ile yaptıysanız hesabınıza para iadesi yapılacaktır. Ancak, banka hesap bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak sitemiz yetkililerine bildirmeniz gerekmektedir. Ödemeyi Kredi Kartı ile yaptıysanız; Kredi kartınıza yapılan geri iadenin ekstrenize yansıması, bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak ortalama iki - üç hafta sürebiliyor. Bu süreç her bankanın kendine özel uygulaması olup, dengizli.com’un bu sürece herhangi bir müdahale hakkı bulunmamaktadır. İade işleminizin kredi kartı ekstrenize yansımasında yaşanan gecikme ile ilgili bankanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

CAYMA HAKKI DIŞINDAKİ İADE İŞLEMLERİ:
Tüketicinin 'Sebep Göstermeksizin Cayma Hakkı' sadece bahsi geçen alışveriş gerçekleştikten sonraki ondört gün içerisinde iade talebi bildirilen ürünlerin geri alımı için geçerlidir. Ondört günü aşan sürelerde iade kabul edilemez. Ancak siz üretim hatası olduğunu düşündüğünüz ve iade etmek istediğiniz ürünleri teslim aldığınız tarihi takip eden bir ay içerisinde bildirip yedi gün içerisinde bize ulaştırabilirsiniz. Bu durumda biz şikayetinizi tedarikçi firmalara iletip inceleme yaptırarak ürünün iade alınıp alınamayacağını belirleyen bir süreç başlatıyoruz. Ancak inceleme süresi tedarikçi firmaya bağlı olduğundan iadenin gerçekleşeceği zaman dilimiyle ilgili net bir süre veremiyoruz. Ürününüzün iadesi onaylandığında ürün bedeli ve kargo ücreti için ödediğiniz ücretler kredi kartınıza iade ediliyor. Belirttiğiniz sorunun sebebi kullanım hatası olarak belirlendiğinde ise siparişiniz bize yolladığınız haliyle ve faturasıyla birlikte 'alıcı ödemeli' olarak geri size gönderiliyor.

DEĞİŞTİRME ŞARTLARI:
Dengizli.com’da gerçekleşen satışlar ve kampanyalar stoklarla sınırlı olduğundan, yaptığınız alışverişlerde, ürünün niteliği ne olursa olsun değişim yapılamamaktadır. Ancak ürünü teslim aldığınız andan itibaren Ondört gün içerisinde yukarıda belirttiğimiz koşulları yerine getirerek ürünü iade edebilirsiniz. Lütfen "Ürün İadesi" sayfasında ürünü iade etme nedeninizi açıklayarak bize ulaştırınız.

ÖZEL KOŞULLAR:
Siparişiniz teslim edildiğinde, kargo yetkilisi eşliğinde paketinizi açmalı ürünü kontrol etmelisiniz. Özellikle ezilmiş, yırtılmış, açılmış veya ıslanmış paketlerde bunu yapmanız çok önemlidir. Beklenmedik bir durumda, sorunlu ürünle karşılaşırsanız paketi teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturarak kargo şirketi tarafından tarafımıza iade edilmesini sağlamanız gerekmektedir.
Kargo tarafından dengizli.com’a, ürünün hasarlı olduğuna ilişkin bilgilendirme yapıldığında ürünün iade işlemleri başlatılacak ve başvurunuzdaki tercihinize göre “ürün bedel iadesi” gerçekleştirilecektir.
“Kargo Tespit Tutanağı” olmadan teslim alınan ürünlerdeki hasardan/deformasyondan dengizli.com sorumlu değildir.
Orijinal ambalajı zarar görmüş, tahrip edilmiş, herhangi bir şekilde kullanımdan dolayı zarar görmüş ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
Müşteri, ürünü teslim aldığı andaki durumu ile geri vermekle ve kullanımdan kaynaklanan ticari kaybı ödemekle yükümlüdür.
Tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

KOZMETİK, KİŞİSEL ÜRÜNLER, İÇ GİYİM ÜRÜNLERİ İÇİN İADE ŞARTLARI:
Ürün ambalajı açılmamış, denenmemiş ve kullanılmamış halde olmalıdır.
Ürünün iadesi ancak varsa hediyesi ve ürünün bütün standart aksesuarları, ambalajları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte geri gönderildiğinde alınmaktadır. Teslimattan sonraki Ondört günü aşan sürelerde 'Cayma Hakkı'yla iade söz konusu değildir. Genel prosedür uygulanır.
Her tür kozmetik ürünün, iç giyim ve kişisel bakım ürünlerinin, her türlü yazılım, program, DVD, VCD, CD ve kasetlerin, bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemelerinin (toner, kartuş, şerit vb.) ancak ambalajı açılmamış, bozulmamış, kullanılmamış ve denenmemiş oldukları halde iadesi kabul edilir.
İade ve değişimlerde sorun yaşanmaması adına; Ayakkabılarınızı ev ortamında, Tekstil ürünlerinin etiketlerini koparmadan ve yıkamadan denemenizi öneririz. İç çamaşırı ürünlerinin iadesi hijyen sebebi ile alınmamaktadır.

Mega Tasarım
Tüm görsellerin hakkı saklı olup, izinsiz kullanılamaz.