Hakkımızda
Denizli
Blog
Kayıt Ol
Giriş
HAKKIMIZDA
DENİZLİ
BLOG
Denizli’nin bilinmeyen antik kenti; Trapezapolis.

Denizli, eşsiz coğrafyası, doğal güzelliği ve benzersiz özellikleri ile turizmde büyük bir potansiyele sahip illerden biridir. Arkeolojik zenginliği İtalya’nın tamamından fazladır. Gün yüzüne çıkarılan ancak en az bilinen antik kent ise Trapezapolis’dir. 
 
Denizli''miz, bu özelliklerinin yanında arkeolojik zenginlik bakımından da çok iddialı bir konuma sahiptir. Öyle ki Antik Kentler açısından bakıldığında, İtalya gibi yüzölçümü daha büyük olan bir ülkeden bile daha fazla sayıda antik kente sahiptir. Günümüzde gün ışığına çıkarılan ve bilinen 12 antik kentten bir tanesi de Trapezapolis‘tir. Bu antik kent isminden de anlaşılacağı üzere, Denizli ili, Babadağ ilçesi, Bekirler köyü, Boludüzü denilen mevkide ve büyük bir terasta bulunmaktadır. 
 
Trapezapolis hakkında kaynaklarda çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Antik şehir üstünde yaptığımız gezide bu büyük kentten sadece birkaç sütun, tonozlu mezarlar ve yüzeyde bol miktarda kap kacak kırığı kaldığını gördük. M.Ö. 2 yy’da kurulduğu düşünülen Trapezapolis, yönetim olarak Karya bölgesine bağlıdır. Kent, Laodikya, Hierapolis ve diğer Karya kenti olan Attuda ile sıkı ticari ilişkiler kurmuştur. Yerleşim yerindeki insanların geçimini, daha çok bu bölgede yetiştirilen koyunların yünlerinden sağladığı, kaynaklarda yer almaktadır. Zamanın büyük ve büyülü antik şehrinden günümüze ne yazık ki çok fazla bir şey kalmamıştır. Arta kalanlar ise korunmaya muhtaçtır. 
 
Ümit Şıracı, umitilekesif.blogspot.com.tr

 
 
 
Mega Tasarım
Tüm görsellerin hakkı saklı olup, izinsiz kullanılamaz.