Hakkımızda
Denizli
Blog
Kayıt Ol
Giriş
HAKKIMIZDA
DENİZLİ
BLOG
Hayri Dev

1933 yılında Denizli''nin Çameli ilçesine bağlı Gökçekaya köyünde doğan Hayri Dev, kendine has üslubu ve söylediği türkülerle dünya sanat çevrelerinin yakından tanıdığı bir isimdir. UNESCO''nun "Yaşayan İnsan Hazineleri Listesi"nde yer alan büyük Usta''yı diğer sanatçılardan ayıran en önemli özelliği ise üç telli bağlaması ve çamdan yaptığı düdüğüdür. 
 
Köyde yaşayan her insan gibi çocukluk yılları dağlarda çobanlık yaparak geçen Hayri Dev, müzikle de bu yıllarda tanışır. Dağlarda yankılanan kaval sesinin büyüsüne kapılan küçük Hayri, kısa süre içinde kaval çalmayı öğrenir. Bir zaman sonra "cura" ismini verdiği üç telli bağlama ile tanışır. Kendisini bu çalgıda öylesine geliştirir ki, ne zaman çalıp söylemeye başlasa insanlar yerlerinden kalkıp oynamaya başlar. 
 
O''nun hayat felsefesi de budur zaten... O "güleryüz ve tatlı dil olmadan melodi olmaz" diyenlerdendir. O''nun için "müzik" demek, "tebessüm etmek" demektir.  
 
Zamanla üç telli bağlamasına, kendi elleri ile yaptığı ve "sipsi" adını verdiği bir müzik aleti daha eklenir. Bu müzik aleti bir çam düdüktür. İnce ve neşeli bir sese sahip olan bu düdük, üç telli bağlamayla birlikte çalındığında eşsiz bir müzik ziyafeti sunar dinleyenlerine... 
 
Okuma yazma bilmediği dönemlerde kendi yazıp bestelediği türküleri ve kendine has oyunyla sadece Anadolu topraklarını değil, Avrupa''yı da fetheden Hayri Dev, bugün de Anadolu insanının aşkını, sevgisini, hüznünğ, acısını ve gözyaşını gönül pınarından farklı gönüllere aktarmaya devam ediyor. 
 
T.C. Denizli Valiliği, Denizli Dergisi, Sayı 9, Sayfa 52 
 
Fotoğraf: Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, pamukkale.gov.tr

 
 
 
Mega Tasarım
Tüm görsellerin hakkı saklı olup, izinsiz kullanılamaz.