Hakkımızda
Denizli
Blog
Kayıt Ol
Giriş
HAKKIMIZDA
DENİZLİ
BLOG
Çini Desenlerinin Anlamları

Katmer katmer açmış olan GÜL, her zaman yukarı bakmaktadır ki, Allah'ın bakışı ile tüm ihtişamı gözüksün. 
 
En açmış hali ile LALE alçakgönüllülüğü ve teslimiyeti ifade eder; sonsuz aşk demektir. 
 
Dantel gibi nazik yaprakları ile KARANFİL ve çan biçimli çiçekleri ile SÜMBÜLLER baharı ve yenilenmeyi çağrıştırır. 
 
PALMET veya LOTUS ÇİÇEĞİ deseni olumlu bir işaret sayılmaları nedeniyle, "Karanlıktan Aydınlığa" geçişin simgesi olmuşlardır. 
 
Bitkisel desenlerde çok görülen kıvrımlı filizleri ile salkım salkım ÜZÜMLER ve tohum yüklü göbekleri ile HAŞHAŞ ÇİÇEKLERİ bereket ve bolluğun simgesidir. 
 
NAR, kutsal sayılır ve cennet bahçesinin meyvesidir; bolluk, bereket sembolü olup genelde dikine kesiti ile arı kovanı gibi ince işlenmiş iç görüntüsü ile ifade edilir. 
 
Desenleri birbirine bağlamak veya tamamlamak amacıyla kullanılan ÇİN BULUTU motifi, Çin sanatında çok görülen ejderha motifiyle ilişkilidir. Çok görülen diğer bir motif olan ve üç inciden oluşan ÇİNTEMANİ, Çin bulutu ile birlikte çok kullanılır. Çin sanatının etkisi olan leoparın noktaları olarak da adlandırlan ve koruyuculuğun simgesi olan çintemani, kuvvet ve gücü temsiş etmesi açısından padişah giysilerinde de çok kullanılmıştır. 
 
Kıvrımlı, düz, dişli kenarları ile koyu veya açık renkli YAPRAKLAR eğer düşmüş ise ölümü, henüz açmamış ise doğumu simgeler. 
 
Doğanın rengi olan YEŞİL, cennetin simgesidir. 
 
Cevriye Işlak Gökgöz 
 
Pelin Ertürk

 
 
 
Mega Tasarım
Tüm görsellerin hakkı saklı olup, izinsiz kullanılamaz.